۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت پنجم

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » ۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت پنجم
cementwallco424

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد بطور اصولی و صحیح جهت حداکثر بهره وری و عملکرد آن الزامی است. فایبر سمنت دارای ویژگیهای منحصر بفردی است که سایر انواع مصالح ساختمانی از آن بی بهره اند. نصب سریع و آسان، استفاده از سیستم ساخت و ساز خشک، هزینه کمتر، عایق بندی مناسب و صرفه جویی در مصرف انرژی گوشه ای از مزایای بیشمار آن بشمار می روند. در این بخش با گام سیزدهم در نصب فایبر سمنت برد مطلب را ادامه می دهیم.

گام سیزدهم در نصب فایبر سمنت برد: زیر سقف

گام سیزدهم در نصب فایبر سمنت برد زیر سقف و نکات مهم در نصب آن است. در نصب فایبر سمنت زیر سقف از نمای عمودی به دلیل سنگینی آن استفاده نکنید. نکته مهم در نصب فایبر سمنت برد زیر سقف این است که همواره تهویه مناسب را در نظر بگیرید. حتی اگر از راهنمای نصب استفاده می کنید باز هم موارد مربوط به تهویه مناسب خانه را بدون در نظر گرفتن راهنما جدی بگیرید.
قانون یک سیصد به ما می گوید که به ازای هر ۳۰۰ فوت مربع فضای اتاق زیر شیروانی باید به اندازه یک فوت مربع تهویه در نظر گرفت. اسکلت و چارچوب فایبر سمنت زیر شیروانی نباید بیش از ۲۴ اینچ وسعت داشته باشد. از میخهای با طول حداقل ۲ اینچ در طول دیوار استفاده نمائید. هنگام برش صفحات فایبر سمنت برد با اره مدور و یا دستگاههای برش مکانیکی دقت نمائید که سطح تیغه به سمت پائین باشد. هنگام نصب فایبر سمنت برد زیر شیروانی لبه های محل برش را رنگ آمیزی نموده و توجه نمائید که پشت صفحات را رنگ نکنید. از میخهای گالوانیزه و یا استانلس استیل با وسعت سر میخ حداقل یک چهارم اینچ استفاده کنید. هنگام بستن زیر سقف شیروانی میخها باید به اندازه سه چهارم اینچ از لبه ها و ۲ اینچ از گوشه ها فاصله داشته باشد و فاصله میان اتصال دهنده ها از یکدیگر حداقل ۱۲ اینچ باشد.

نصب فایبر سمنت برد

گام چهاردهم در نصب فایبر سمنت برد: ایوان

      گام چهاردهم در نصب فایبر سمنت برد ایوان و موارد مربوط به نصب فایبر سمنت برد در آن می شود. پانلهای سقفی ایوان بطور اختصاصی برای استفاده در سقف و یا ایوان طراحی شده اند. ابعاد پانلها معمولا ۸*۴*۴/۱ اینچ تولید و طراحی می شوند. قبل از نصب فایبر سمنت برد ایوان راهنمای مربوطه را به دقت مطالعه نمائید. لبه های برش پانلها را با رنگ آمیزی و یا بتونه کاری بپوشانید. هنگام نصب فایبر سمنت برد دقت نمائید که سطح پانلها، نوع بافت و پوشش و سطح رنگ آمیزی آنها در محل صحیح نصب شوند. صفحات فایبر سمنت سقف ایوان باید بر روی چارچوب چوبی ساده و یا فلزی با وسعت حداکثر ۲۴ اینچ قرار گیرند. توجه نمائید که تمام لبه ها و گوشه های صفحات بر روی چارچوب قرار گیرند. در چارچوبهای چوبی از میخهای حداقل ۶d و به فاصله حداقل ۶ اینچ از مرکز صفحات استفاده کنید. در چارچوبهای فلزی سبک پیچهای حداقل به اندازه یک و یک چهارم اینچ طول و به فاصله ۶ اینچ از مرکز صفحات فایبر سمنت بکار برید. اتصال دهنده ها نباید نزدیکتر از سه هشتم اینچ از لبه های صفحات و دورتر از ۲ اینچ از گوشه های آن باشند.

نصب فایبر سمنت برد

گام پانزدهم در نصب فایبر سمنت برد: مرحله نهایی

گام پانزدهم در نصب فایبر سمنت برد مرحله نهایی و پایانی پروژه است که شامل چندین بخش می گردد. یکی از این بخشها بتونه کاری است که با ذکر نکات مهمی از آن مطلب را ادامه می دهیم

بتونه کاری: از بتونه و یا درزگیر با کیفیت بالا استفاده نمائید. بتونه و یا درزگیر باید همرنگ صفحات فایبر سمنت بوده و یا قابل رنگ آمیزی باشد. همچنین باید متناسب با نمای فایبر سمنت و مواد و جنس صفحات فایبر سمنت مورد استفاده باشد. قبل از اجرای بتونه کاری هرگونه آلودگی و یا گرد و غبار را از روی صفحات پاک نمائید. محل تلاقی چارچوبها، سقف ها و همچنین درها و پنجره ها را درزگیری و بتونه کاری نمائید. همواره به اندازه یک هشتم اینچ مابین صفحات و چارچوب فاصله در نظر گرفته و درزهای مابین لوله ها، کابلها و ورودی ها و خروجی های برق، سیستم تهویه مطبوع، لوله های آب و غیره را به طور کامل و با دقت بتونه کاری و درزگیری نمائید. هرگز سوراخ میخها را بتونه کاری نکنید.

رنگ آمیزی: در نصب فایبر سمنت برد نما و زیرشیروانی و سقف هرگز پشت صفحات را رنگ آمیزی نکنید. صفحات فایبر سمنت نیاز به نفس کشیدن دارند پس رنگ آمیزی و یا بتونه کاری آن ممنوع است. هنگام رنگ آمیزی از رنگ لاتکس ۱۰۰ درصد اکریلیک استفاده کنید. در رنگ آمیزی صفحات فایبر سمنت هرگز از رنگ با پایه روغنی استفاده نکنید.

رنگ نهایی: برای داشتن یک ظاهر جذاب در فایبر سمنت برد توصیه ما این است که پس از نصب فایبر سمنت برد از رنگ آمیزی نهایی استفاده کنید. این روش بهترین نتیجه و ظاهر کار عالی را به همراه خواهد داشت. برای کیفیت کار مطلوب توصیه ما این است که قبل از نصب فایبر سمنت برد، صفحات را به صورت افقی و بر روی یک سطح صاف قرار داده و آنها را رنگ آمیزی نمائید. همچنین یک تکه از فایبر سمنت برد را به عنوان نمونه رنگ آمیزی نموده و پس از اینکه نتیجه کار مطلوب بود مابقی آنها را نیز رنگ آمیزی نمائید.

در این مقاله و چهار مقاله قبلی به تشریح ۱۵ گام مهم در نصب فایبر سمنت برد پرداختیم. برخی نکات مهم و کلیدی که در مراحل نصب فایبر سمنت باید مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه کار عالی و بدون نقص باشد. این سری مباحث اینجا به پایان می رسد. در مقاله بعدی و در آخرین مبحث از ۱۶ گام مهم در نصب فایبر سمنت برد به ذکر نکات مهمی در نگهداری و مراقبت از فایبر سمنت برد بعد از نصب پرداخته و موارد مهمی را برای شما تشریح خواهیم نمود. نصب فایبر سمنت برد هر چقدر هم که بطور اصولی و دقیق صورت پذیرد و لیکن بعد از نصب نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. بکار بردن این نکات موجب کارکرد و دوام طولانی مدت و داشتن ظاهری زیبا برای ساختمان می گردد لذا رعایت آن به شدت توصیه می گردد.      

بر چسب ها :