۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت ششم

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » ۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت ششم
cementwallco427

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد در عین سادگی و سهولت در نصب نیازمند دانش تخصصی است. داشتن اطلاعات کافی و تخصصی در مورد ویژگیها و خصوصیات صفحات فایبر سمنت و چگونگی نصب اصولی آن می تواند به حداکثر بهره وری دست یافت. یکی از اصول مهم در مورد فایبر سمنت برد چگونگی نگهداری و مراقبت از آن بعد از اتمام نصب فایبر سمنت برد است. بکار بردن روشهای مراقبت و نگهداری و رعایت برخی نکات مهم موجب دوام و ماندگاری طولانی فایبر سمنت و حفظ ظاهر زیبا و جذاب نمای فایبر سمنت برد برای سالهای طولانی می گردد. در پنج قسمت قبلی ۱۵ گام مهم در نصب فایبر سمنت برد را تشریح نمودیم. این نکات مهم از قبل از شروع بکار تا آخرین مرحله مشتمل بر بتونه کاری، درزگیری و رنگ آمیزی است. در این مقاله و به عنوان آخرین مبحث از این سری مباحث با موضوع مهم مراقبت و نگهداری از فایبر سمنت بعد از نصب مطلب را به پایان می رسانیم.

گام شانزدهم در نصب فایبر سمنت برد: مراقبت و نگهداری

گام شانزدهم در نصب فایبر سمنت برد مراقبت و نگهداری بطور مرتب از آن است. فایبر سمنت برد دارای مراقبت آسان و هزینه نگهداری کم بوده که در صورت رعایت آنها می توان تا سالیان درازی از عملکرد مطلوب آن بهره مند شوید.

مراقبت و نگهداری متناوب: بعد از نصب فایبر سمنت برد نمای فایبر سمنت برد باید بطور مرتب مورد بازرسی قرار گیرد. برخی بازرسی های ادواری به شرح ذیل می باشند:

  • چنانچه تکه ای از نما و دیوار از بین رفته است آنرا دوباره نصب نمائید.
  • هرگونه درخت و شاخه های درگیر با نمای فایبر سمنت را کوتاه نمائید.
  • در مکانهایی که درزگیری و بتونه کاری آن خراب شده و یا آسیب دیده است اقدام به بتونه کاری مجدد نمائید.
  • هرگونه سوراخ و درزی که در نما به وجود آمده است را بلافاصله با بتونه و مواد درزگیر با کیفیت مسدود نمائید. این کار از افت کیفیت نما بعد از نصب فایبر سمنت برد جلوگیری می نماید.
  • مجراهای عبور آب را کنترل نمائید. مکانهایی که محل عبور جریان آب سوراخ شده و یا دارای آسیب دیدگی است را با بتونه بپوشانید. تماس آب با نمای فایبر سمنت موجب ایجاد رنگ پریدگی و ظاهر نامناسب نما می گردد.
  • از تماس مداوم نمای فایبر سمنت با آب نهر و چشمه جلوگیری نمائید. تماس مداوم آب موجب رنگ رفتگی و خرابی رنگ و رشد انواع قارچها و کپکها بر روی فایبر سمنت می شود.

نصب فایبر سمنت برد

شستشو: بسته به شرایط آب و هوایی و مکان ساختمان، پس از نصب فایبر سمنت برد نمای فایبر سمنت ممکن است در معرض تجمع گرد و خاک قرار گیرد. برای داشتن یک نمای جذاب و زیبا شستشوی متناوب نما در فواصل زمانی ۶ تا ۱۲ ماه توصیه می گردد. مقدار مناسبی شوینده را به آب اضافه نموده و با یک تکه پارچه، اسفنج و یا قلمو آنرا به سطح نما بمالید و از پائین به سمت بالا آنرا شستشو دهید. هرگز از شوینده های قوی و یا برسهای زبر و خشن استفاده نکنید زیرا موجب وارد آمدن آسیب به نما می گردد. اگر سطح نما با شستشوی آب پاک نکردید احتمال اینکه در آم نقطه کپک و قارچ رشد کرده باشد دور از انتظار نیست.
هرگز از آب با فشار قوی برای شستشوی نمای فایبر سمنت استفاده نکنید. این کار موجب وارد آمدن آسیب به رنگ و سطح نما می گردد.

محافظت از نما بعد از نصب فایبر سمنت برد

محافظت از نما بعد از نصب فایبر سمنت برد بطور عمده به موضوع مدیریت آب بر می گردد. مدیریت آب نکته کلیدی در حفاظت قسمتهای مختلف خانه از جمله نمای آن می باشد. بر این نکته دقت نمائید که مکان نصب فایبر سمنت برد دارای طوفانهای شدید، بارانهای سیل آسا یا برف سنگین است. این موضوع در صورتیکه به دقت مدیریت نگردد موجب وارد آمدن صدمه و خسارت به نمای فایبر سمنت می گردد. جهت مدیریت آب باران از ناودانی و مجراهای عبور آب استفاده نمائید. برف را از روی سقف و نمای فایبر سمنت پاک نموده و همواره از باز بودن مسیر ناودانی ها و مجراهای عبور آب و عدم گرفتگی آنها اطمینان حاصل نمائید.
مدیریت رطوبت بعد از نصب فایبر سمنت برد به مدیریت فضای اطراف ساختمان نیز بر می گردد. انواع درختان و شاخه های آنها دارای رطوبت بوده و موجب وارد آمدن آسیب به نما می گردند لذا بطور مرتب باید هرس گردند. شاخه درختان نباید با نمای ساختمان در تماس بوده و نهرها و جویهای آب از نزدیک خانه عبور نکنند. مراقبت از نمای فایبر سمنت برد نیازمند زهکشی زمینهای شیبدار و برداشتن موانع موجود در جهت جلوگیری از عدم تماس و نفوذ آب به نمای فایبر سمنت برد است. صفحات فایبر سمنت باید به اندازه ۶ اینچ از سطح زمین و یک اینچ از سقف فاصله داشته و نصب گردند.

نصب فایبر سمنت برد

بتونه کاری مجدد بعد از نصب فایبر سمنت برد

بتونه کاری مجدد بعد از نصب فایبر سمنت برد امری عادی محسوب می شود. صفحات فایبر سمنت در تماس با تغییرات آب و هوایی منقبض و منبسط می شوند. در راستای یک نصب فایبر سمنت برد با کیفیت مطلوب باید مابین صفحات فایبر سمنت مقداری فاصله در نظر گرفت. این موضوع یک نکته اساسی بوده که نباید موجب بروز آسیب به نمای فایبر سمنت گردد. جهت اطلاع از میزان تغییرات ابعادی صفحات فایبر سمنت به دفترچه راهنمای نصب و بروشور محصول مراجعه نمائید. جهت اطلاع از این موضوع که بتونه بکار رفته در محل باقی می ماند دقت نمائید که از بتونه نرم و قابل انعطاف استفاده نمائید. بتونه مورد نظر باید رنگ پذیر بوده و سازگار با نوع صفحات فایبر سمنت مورد استفاده باشد. قبل از استفاده محل مورد نظر را از آلودگی و گرد و غبار پاک نموده و تمام درزهای موجود مانند اطراف درها و پنجره ها، بین صفحات و گوشه ها و چارچوبها را بطور کامل درزگیری نمائید.
در این مطلب برخی نکات مهم بعد از نصب فایبر سمنت برد و در مرحله مراقبت و نگهداری به عنوان آخرین گام در نصب فایبر سمنت برد را معرفی نمودیم. در مطلب بعدی با آخرین بخش از مقوله مراقبت و نگهداری نمای فایبر سمنت برد مطلب را به پایان می رسانیم. با ما همراه باشید تا نکات مهم دیگری را  در مطلب بعدی برای شما تشریح نمائیم.    

بر چسب ها :