۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت سوم

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » ۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت سوم
cementwallco418

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد با توجه به این نکته که جزو مصالح نوین ساختمانی بشمار می رود و از فرآیند ساخت و تکنولوژی نوین برخوردار است دارای قواعد مختص به خود است. بر خلاف مصالح قدیمی مانند گچ که اکثر افراد قابلیت بکارگیری آنرا دارند فایبر سمنت برد و نحوه نصب آن دارای پیچیدگی بیشتری نسبت به مصالح قدیمی است که در صورت رعایت کامل موارد می توان از اجرای صحیح و نصب سریع فایبر سمنت برد اطمینان حاصل نمود. در سلسله مباحث قبلی ۶ گام مهم در نصب فایبر سمنت برد را تشریح نمودیم. هم اکنون با گام هفتم مقاله را ادامه می دهیم.

گام هفتم در نصب فایبر سمنت برد: اتصالات

گام هفتم در نصب فایبر سمنت برد اتصالات، نوع آن و چگونگی بکار بردن و نصب آن را تشریح می نماید. بطور کلی صفحات فایبر سمنت برد می بایست بر روی اسکلتهای چوبی و یا فلزی زیرسازی با حاکثر ۲۴ اینچ فاصله از مرکز اسکلت بندی نصب گردند. در برخی موارد مانند گوشه ها، اطراف درها و پنجره ها هیچگونه اسکلتی برای نصب فایبر سمنت برد وجود ندارد لذا در این گونه موارد صفحات فایبر سمنت بر روی محافظهای موجود نصب می گردند. کلیه اتصالات بکار رفته باید مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی بوده و از جنس استانلس استیل و یا ورق گالوانیزه باشند.
میخ ها: استفاده از میخ های ساخته شده از ورقهای گالوانیزه و یا استانلس استیل و مقاوم در برابر پوسیدگی توصیه می شود. هرگز از میخ های الکترو گالوانیزه استفاده نکنید. همچنین استفاده از میخ های همرنگ با صفحات فایبر سمنت برد پیشنهاد می گردد.
پیچ ها: پیچ ها باید مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی بوده و مخصوص نصب فایبر سمنت برد طراحی شده باشند. نوع پیچ ها بر اساس طرح دیوار و کاربری متفاوت است. سطح مقطع سر پیچ نباید کمتر از ۳۷۵ هزارم اینچ باشد.
اتصالات در اسکلت زیرسازی چوبی: برای نصب فایبر سمنت برد حداکثر وسعت چارچوب زیرسازی مورد قبول ۲۴ اینچ است. میخها باید حداقل به میزان ۱.۲۵ اینچ داخل چارچوب فرو روند. اگر از پیچ مخصوص فایبر سمنت برد استفاده می نمائید، پیچها باید حداقل به میزان ۰.۷۵ اینچ به داخل اسکلت فرو روند. لازم بذکر است که در برخی موارد پیچها باید بیش از ۰.۷۵ اینچ داخل چارچوب پیچ شوند. شما می توانید میخها را با دست داخل چارچوب فرو کنید ولی ین را در نظر بگیرید که فایبر سمنت مستحکم تر از چوب است. برای سوراخکاری لبه ها و گوشه ها بهتر است جهت جلوگیری از ترک برداشتن و یا شکستن چارچوب محل مورد نظر را با دریل سوراخ نمائید.
اتصالات در اسکلت زیرسازی فلزی: برای نصب فایبر سمنت برد بر روی نمای ساختمان می توان از اسکلت فلزی استفاده نمود. پیچها باید حداقل به میزان یک چهارم اینچ در داخل چارچوب پیچ شوند. همچنین می توانید پین های پنوماتیک مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی را بکار برید.

نصب فایبر سمنت برد

گام هشتم در نصب فایبر سمنت برد: آماده سازی دیوار و پوشش آن

گام هشتم در نصب فایبر سمنت برد آماده سازی دیوار و پوشش آن است که از اهمیت زیادی برخوردار است. نمای فایبر سمنت برد باید بر روی یک پوشش مستحکم بنا شده که سطحی صاف و هموار به اندازه یک اینچ را به وجود آورد.
دیوار: در دیوار فایبر سمنت یک فاصله یک هشتم اینچی مابین اجزای تشکیل دهنده دیوار مانند فلز، چوب و سنگ باید در نظر گرفت. نما جزئی از ساختار دیوار بشمار نمی رود لذا در ساختار دیوارهای تکی استفاده از تیرهای عمودی و افقی و مورب پیشنهاد می شود.
پوشش: برای حصول بهترین نتایج فایبر سمنت برد باید بر روی پلی وود، فلز و یا سایر ساختارهای مشابه نصب گردد. بهترین گزینه برای نصب فایبر سمنت برد بر روی نمای ساختمان پوشش سه چهارم اینچی بر روی ساختار است. برای پوشش نمای فایبر سمنت برد بر روی نمای قدیمی سه روش به شرح ذیل وجود دارد:

  • برچیدن نمای قدیمی با تمام متعلقات و اتصالات آن. چنانچه سطح صافی بر روی دیوار قدیمی وجود ندارد ناگزیر به ایجاد آن هستید.
  • ایجاد پوشش مستحکم بر روی پوشش قدیمی. همچنین بطور محکم با میخ و اتصالات آنرا ببندید.
  • نصب فایبر سمنت برد بر روی پوشش قدیمی و ایجاد پوشش مستحکم بر روی آن.

نصب فایبر سمنت برد

گام نهم در نصب فایبر سمنت برد: صفحات فایبر سمنت

گام نهم در نصب فایبر سمنت برد صفحات فایبر سمنت است. قبل از شروع به تریم کاری موارد مربوط به دستور العملها، شرایط آب و هوایی، قوانین و وسایل برش، اتصالات، ساختار دیوارها و غیره را بررسی نمائید.
وسایل و ملزومات را بر روی یک سطح صاف و بالاتر از سطح زمین و در یک فضای سرپوشیده نگهداری نمائید.
در موقع حمل و نقل صفحات فایبر سمنت برد از لبه های محافظ برای بسته بندی استفاده نمائید.
هرگز صفحات فایبر سمنت مرطوب را نصب نکنید و هنگام حمل لبه ها و وسط صفحات را بلند کنید.
هنگام نصب فایبر سمنت برد همواره صفحات فایبر سمنت را به میزان ۶ اینچ بالاتر از سطح زمین نصب نموده و یک اینچ بالاتر از محل جمع آوری آب مانند سقف و ناودانی ها قرار گیرد.
برای برش صفحات از اره مدور با تیغه دو لبه کاربید استفاده نمائید. هنگام برش صفحات از دستگاههای برش مجهز به مکش گرد و غبار استفاده و همواره ماسک و عینک مخصوص بکار برید.
اتصالات حداقل یک اینچ باید در اسکلت فرو روند.
صفحات با عرض بیش از پنج اینچ نیاز به سه اتصال دارند، برای صفحات با عرض مابین چهار و پنج اینچ دو اتصال دهنده نیاز است.
در نصب فایبر سمنت برد بر روی نما به میزان یک هشتم اینچ فاصله میان سطح نما و صفحات فایبر سمنت برد در نظر بگیرید.
در این مقاله به بررسی برخی نکات مهم در خصوص اتصالات و انواع آن، صفحات فایبر سمنت و نحوه آماده سازی دیوار را بیان نمودیم. با ما همراه باشید تا ادامه نکات مهم در نصب فایبر سمنت برد را در مقالات بعدی مشاهده نمائید.           

بر چسب ها :