۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت دوم

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » ۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد- قسمت دوم
cementwallco415

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد دارای اصول و قوانینی است که در صورت رعایت کامل مفاد آن می توان از عملکرد صحیح و حداکثر بهره وری اطمینان حاصل نمود. در قسمت قبلی ۳ گام اولیه در نصب فایبر سمنت برد را بررسی نمودیم، هم اکنون با گام چهارم مقاله را ادامه می دهیم.

گام چهارم نصب فایبر سمنت برد: انبارش و حمل و نقل

گام چهارم نصب فایبر سمنت برد انبارش و حمل و نقل صفحات فایبر سمنت برد بوده که از اهمیت زیادی برخوردار است. صفحات فایبر سمنت برد باید بر روی یک سطح صاف، تمیز و مسطح و بالاتر از سطح زمین قرار گیرند. همچنین قبل از نصب فایبر سمنت برد، صفحات باید در معرض آب و هوا و فضای باز نبوده و ترجیحا در انبار و یا گاراژ و زیر سقف نگهداری شوند. صفحات فایبر سمنت مرطوب دارای وزن بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر بوده لذا جهت حمل و نقل و نصب با مشکل مواجه هستند. همچنین در صورت نصب فایبر سمنت برد مرطوب اتصالات میان پانل های فایبر سمنت می توانند متورم و یا منقبض شده و فرآیند نصب را دچار مشکل نمایند از اینرو در صورت مرطوب بودن پانل های فایبر سمنت تا زمان خشک شدن کامل صفحات بایستی منتظر بود.
نحوه انبارش مناسب: هرگز صفحات فایبر سمنت برد را مستقیما بر روی زمین قرار ندهید. چنانچه انبار سرپوشیده و یا محل مناسب برای نگهداری صفحات فایبر سمنت برد وجود ندارد، توصیه می شود که صفحات فایبر سمنت برد را بر روی بلوکهای چوبی قرار داده بطوریکه جریان هوا از زیر آن عبور کند. چنانچه محل نگهداری پالتهای فایبر سمنت برد مرطوب است از یک مانع عایق بندی حد فاصل پالتها و زمین استفاده نمائید. از پوشش پلاستیکی جهت پوشاندن پالتهای فایبر سمنت و جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده نمائید. چنانچه انتظار بارش باران و برف می رود از پارچه های برزنتی و ضدآب برای پوشش پالتها استفاده نمائید.
نحوه حمل و نقل مناسب: همواره پانل های فایبر سمنت را از سمت طول آن حمل نمائید. صفحات را از وسط آن بلند نمائید. نحوه حمل و نقل غیر اصولی می تواند موجب کشیدگی و خرابی صفحات گردد. هنگام بسته بندی فایبر سمنت برد از محافظ جهت جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده نمائید و قبل از برش و یا نصب فایبر سمنت برد آنها را جدا نکنید.

نصب فایبر سمنت برد

 

گام پنجم در نصب فایبر سمنت برد: ابزار و ملزومات

گام پنجم در نصب فایبر سمنت برد ابزار و ملزومات مناسب و دارای حداکثر کارایی است. در اینجا به برخی ابزار پیشنهادی اشاره می کنیم.
برش و سوراخکاری: دستگاه برش مکانیکی دارای عملکرد مطلوبی جهت برش دادن صفحات بدون ایجاد گرد و غبار بوده لذا نسبت به دستگاههای برش با سرعت بالا ترجیح داده می شوند. گرد و غبار کمتر، آلودگی صوتی کم از مزایای آن بشمار می رود. آنچه مسلم است اینکه کیفیت برش به صافی برش با تیغه الماس نیست ولی قابل قبول است. دستگاهای برش گیلوتن دارای کیفیت برش تمیز و عاری از خرابی لبه های برش هستند. دستگاههای برش مدور بدلیل ایجاد گرد و غبار بهتر است که در فضای باز بکار روند.
اتصال دادن: پیچهای پنوماتیک جهت نصب فایبر سمنت برد در نمای بیرونی مناسب بوده از اینرو جهت استفاده در تزئینات داخلی از آنها استفاده نکنید. جهت پیچ نمودن و نصب فایبر سمنت برد داخلی از دستگاههای پرچ استفاده نمائید. جهت نصب صفحات فایبر سمنت بر روی چارچوب فلزی بهترین ابزار استفاده از دستگاه پرچ است. همچنین در صورتی که از دست برای پیچ نمودن صفحات استفاده می کنید می توانید از چکش برای نشان گذاری صفحات استفاده نمائید.
دستگاه تنظیم کننده محل پیچ بطور ثابت یک اینچ پائین تر از حد فاصل بالایی صفحه به سمت مرکز را نشان گذاری و پیچ می نماید.
لوازم جانبی: اینگونه لوازم موجب کیفیت بالای پروژه و اجرای سریع تر آن می شوند. برخی از این لوازم شامل اتصال دهنده ما بین صفحات، اتصال لبه های پانل های عمودی و اتصالات لبه های زیرین پانل های فایبر سمنت هستند.

نصب فایبر سمنت برد

 

گام ششم در نصب فایبر سمنت برد: برشکاری

گام ششم در نصب فایبر سمنت برد برشکاری و نحوه برش صفحات است. نصب فایبر سمنت برد نیازمند دانش و مهارت منحصر بفردی است. دو روش و تکنیک جهت برش دادن و نصب صفحات فایبر سمنت برد وجود دارد.
تجهیزات محافظ شخصی: هنگام برش صفحات فایبر سمنت گرد و غبار تولید می شود. جهت تولید کمتر آلودگی بکار بردن دستگاههای برش مناسب و تیغه های برش توصیه شده بسیار تاثیرگذار است. جهت کاهش گرد و غبار از دستگاههای دارای جمع آوری گرد و غبار استفاده نمائید. همواره از دستکش های ایمنی، عینک و ماسک تنفسی هنگام برش صفحات فایبر سمنت برد استفاده نمائید.
تیغه ها و ابزار برش مناسب: انواع تیغه ها و ابزار برش مناسب جهت نصب فایبر سمنت برد با کیفیت مطلوب به شرح ذیل اعلام می گردد:
اره تاج برقی تیغه دو طرفه الماسه پلی کریستالین: تولید گرد و غبار بیشتر نسبت به اره مدور با تیغه دو طرفه الماسه پلی کریستالین
اره مدور با تیغه دو طرفه کاربید: سرعت کمتر و گرد و غبار بیشتر نسبت به تیغه دو طرفه الماسه پلی کریستالین
اره مدور با تیغه دو طرفه الماسه پلی کریستالین: تولید گرد و غبار کمتر نسبت به اره های تاج برقی و تیغه های دو طرفه کاربید
الزامات: الزامات و نیازمندیهای نصب فایبر سمنت برد یکی از اصول مهم بشمار می رود. هنگام استفاده از اره مدور و یا دستگاه برش مکانیکی دقت نمائید که سطح تیغه رو به پائین باشد. رویه و سطح میز برش را با یک تکه فرش و یا پوشش نرم بپوشانید. این کار جهت جلوگیری از ایجاد خراش بر روی صفحات فایبر سمنت موثر است. هنگام برش صفحات فایبر سمنت توسط اره برقی تاج مانند سطح تیغه باید به سمت بالا باشد. جهت جلوگیری از ایجاد شکستگی هنگام برش صفحات فایبر سمنت در نزدیکی لبه ها مراقبت بیشتری از آن بعمل آورید و حین برش صفحات فایبر سمنت نزدیکی محل برش را محکم نگهدارید.
جهت نصب فایبر سمنت برد با کیفیت مطلوب، هنگام حمل و نقل صفحات فایبر سمنت مراقبت زیادی در حمل و نقل جهت جلوگیری از شکستگی آنها بعمل آورید.
در این مقاله نکاتی در مورد نحوه انبارش، برش دادن و ابزار و ملزومات برش هنگام نصب فایبر سمنت برد را ذکر نمودیم. در مبحث بعدی نکات مهم دیگری از نصب صفحات فایبر سمنت را تشریح می نمائیم.   

بر چسب ها :