۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد-قسمت اول

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » ۱۶ گام در نصب فایبر سمنت برد-قسمت اول
cementwallco412

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد دارای اصول و قواعدی است که در صورت رعایت آنها می توان ضمن نصب صحیح از حداکثر عملکرد و کارایی فایبر سمنت برخوردار گردید. جهت اطلاع از روش علمی و دقیق نصب فایبر سمنت برد لطفا ۱۶ نکته کاربردی ذیل را مطالعه و در مراحل اجرا بکار ببندید. این ۱۶ نکته اطلاعات سودمندی در مورد نصب فایبر سمنت برد در نمای ساختمان، سقف و دیوارهای بیرونی را به شما ارائه می دهد. نکته مهم در نصب فایبر سمنت برد این است که قبل از تهیه و اجرای صفحات فایبر سمنت از مشخصات و ویژگیهای صفحات فایبر سمنت خریداری شده طبق دفترچه راهنمای آن اطلاع حاصل نموده و آنرا با مشخصات آب و هوایی محل پروژه مطابقت دهید. تهیه فایبر سمنت مناسب با شرایط آب و هوایی محل پروژه از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و موجب جلوگیری از مشکلات احتمالی آینده و بهره وری از حداکثر عملکرد و کارایی فایبر سمنت برد می شود. اینک در اولین گام به معرفی اقدامات لازم قبل از اجرای پروژه می پردازیم.

گام اول: قبل از شروع نصب فایبر سمنت برد

قبل از شروع نصب فایبر سمنت برد باید نسبت به بازرسی و بازدید صفحات فایبر سمنت اقدام نمود. بررسی مواردی مانند عدم شکستگی، سطح بدون عیب، ویژگیها و خواص آن، انتخاب محصول صحیح، انتخاب رنگ مد نظر و کیفیت و ثبات رنگ صفحات قبل از خرید و نصب فایبر سمنت برد الزامی است. همچنین میزان مقاومت در برابر رطوبت و آتش را نیز جدی بگیرید. هرگز محصولات گمنام و دارای شبهه خریداری نکنید. اطلاع از موارد مهمی مانند امنیت، انبارش و حمل و نقل، برش و نصب و در نهایت چگونگی آماده سازی دیوار فایبر سمنت قبل از اجرا از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین مرور و بررسی نحوه چیدمان صفحات فایبر سمنت برد و تهیه متریال طبق نقشه مربوطه، اتصال دقیق و صحیح پیچ ها، اتصالات و لوازم جانبی قبل از اجرا ضروری است.

نصب فایبر سمنت برد

گام دوم نصب فایبر سمنت برد: برآورد

گام دوم نصب فایبر سمنت برد برآورد مقدار فایبر سمنت مورد نیاز برای پروژه است. جهت نصب افقی و یا عمودی صفحات فایبر سمنت برد می توانید با استفاده از فرمولهای مربوطه اقدام به تخمین تعداد صفحات فایبر سمنت برد مورد نیاز نمائید. روش برآورد بدین صورت است که ابتدا تمام سطوح مورد نظر را اندازه گیری نموده و بر اساس شکل ظاهری هر یک از آنها اقدام به محاسبه مساحت سطوح مورد نظر برای نصب فایبر سمنت برد می کنیم. سطوح مربوطه ممکن است مربع، مستطیل، دایره، مثلث، چند وجهی و سایر اشکال هندسی بوده که با کمک فرمولهای ریاضی قابل محاسبه است. پس از بدست آوردن مساحت کلیه سطوح می بایست مساحت در و پنجره و سایر مواردی که نیازی به نصب فایبر سمنت برد ندارند را از آن کم نمائید. پس از محاسبه مجموع مساحت کل گام بعدی محاسبه مساحت هر صفحه فایبر سمنت و تقسیم مساحت یک صفحه بر مساحت کل است. با این روش تعداد صفحات مورد نیاز بدست می آید. این را در نظر بگیرید که میزان اورلپ صفحات بر روی یکدیگر را نیز در محاسبات خود لحاظ نمائید.

نصب فایبر سمنت برد

گام سوم نصب فایبر سمنت برد: ایمنی

گام سوم نصب فایبر سمنت برد ایمنی است. ایمنی در انجام هر کاری یکی از اصول اولیه است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد در غیر اینصورت خطرات جانی و مالی به همراه خواهد داشت.

تهویه: صفحات فایبر سمنت برد هنگام برش و یا دریل کاری تولید گرد و غبار می کنند. این گرد و غبار ممکن است حاوی سیلیکا باشد که یک ماده مضر برای سلامتی محسوب می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل در فضای باز کار کنید و یا اینکه از دستگاه تهویه الکتریکی برای تخلیه گرد و غبار استفاده کنید.
نردبان: هنگام استفاده از نردبان برای نصب فایبر سمنت برد از تمیزی نردبان از مواد چرب و لغزنده، گریس و روغن اطمینان حاصل نمائید. هرگز از هنگام بالا رفتن از نردبان از بار بیش از ظرفیت و توان نردبان استفاده نکنید. نردبان را بر روی سطح صاف و بدون لغزندگی قرار دهید و اطراف پائین و بالای نردبان وسایل و لوازم دیگر قرار ندهید.
ابزار و لوازم: یکی از مهمترین کارهایی که جهت اطلاع از اجرای دقیق پروژه نصب فایبر سمنت برد می توان انجام داد بررسی و بازدید ابزار و لوازم کار است. اینکه همه چیز در جای خود قرار داشته و کلیه افراد مرتبط به نحوه استفاده صحیح از ابزار واقف باشند اهمیت زیادی دارد. کلیه لوازم و ابزار آلات باید در وضعیت صحیح و ایمن قرار داشته و هرگز از ابزار شکسته و معیوب استفاده نکنید. در مورد وسایل برقی کلیه وسایل باید با زمین اتصال داشته باشند. کلیه اره ها و دستگاههای برش برقی باید دارای محافظ تیغه بوده و هنگام اتمام کار باید از خاموش بودن آنها اطمینان حاصل نمود.
ابزار و لوازم اتصال در نصب فایبر سمنت برد: دستگاههای پرچ برقی دارای سرعت بیشتری نسبت به نوع دستی بوده لذا هنگام تنظیم دستگاه برای سوراخ کاری اسکلت چوبی فشار هوا را روی ۸۰ تا ۸۵ psi قرار دهید. صفحات فایبر سمنت را می توان بصورت دستی پیچ نمود در اینصورت ممکن است لازم باشد که جای پیچ از قبل سوراخ شود.
لوازم محافظ شخصی: لوازم ایمنی شخصی از اهمیت بالایی برخردار است. کلیه کارگران و بازدید کنندگان ساختمان باید مجهز به کلاه ایمنی باشند. هنگام برش یا پیچ نمودن صفحات فایبر سمنت استفاده از عینک مخصوص الزامی است. پوشیدن کفش ایمنی و دستکش های مخصوص از دیگر لوازم ایمنی ضروری در نصب فایبر سمنت برد است.
کمپرسور هوا: کمپرسور هوا در صورت عدم استفاده صحیح می تواند بسیار خطرناک باشد از اینرو قبل از شروع بکار با کمپرسور هوا برای نصب فایبر سمنت برد از تنظیمات ایمنی آن اطمینان حاصل نمائید. کمپرسور هوا را در محل تمیز و عاری از گرد و غبار قرار دهید. گرو و غبار و آشغال سطح فیلتر را پوشانده و حتی ممکن است اجزای داخلی کمپرسور را خراب نماید. تعداد انشعابات و طول شلنگ رابط میان کمپرسور و دستگاه پرچ برقی را تا حد ممکن کم کنید. شیر رگلاتور هوا در کمپرسور را بر روی فشار مناسب تنظیم و قدرت آنرا امتحان کنید. نکته مهم در مورد کمپرسور هوا این است که همواره کمپرسور را خاموش نموده و از تخلیه هوای داخل محفظه قبل از اتصال به ابزار اطمینان حاصل کنید. عدم رعایت این موضوع می تواند آسیبهای جدی به همراه داشته باشد.
در مقاله فوق ۳ گام در نصب فایبر سمنت برد را بررسی کردیم. با ما همراه باشید تا ادامه موارد را در مقاله های بعدی مورد بررسی قرار دهیم.   

بر چسب ها :