نحوه نگهداری فایبر سمنت سایدینگ

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » نحوه نگهداری فایبر سمنت سایدینگ
n2

فایبر سمنت سایدینگ

فایبر سمنت سایدینگ به عنوان یک نوع مصالح ساختمانی نوین با کیفیت بالا بشمار وی رود. فایبر سمنت سایدینگ برای اینکه ظاهری عالی داشته باشد و خوب به نظر برسد نیاز به توجه و مراقبت از طرف شما دارد در اینصورت برای سالها عملکرد خوبی از خود نشان خواهد داد. البته بدیهی است که مراقبت و نگهداری کم به معنی عدم مراقبت نبوده و شما بطور حتم نیاز به انجام اقدامات لازم جهت نگهداری از فایبر سمنت سایدینگ خواهید داشت. مهمترین نکته در نگهداری نمای فایبر سمنت این است که پس از چندین سال استفاده نیاز به رنگ آمیزی مجدد خواهد داشت. اما در نظر داشته باشید که رنگ آمیزی فایبر سمنت تنها روش نگهداری از آن محسوب نمی شود. بلکه برای اینکه نمای فایبر سمنت شما عالی بنظر برسد نیاز به یکسری اقدامات دیگر جهت نگهداری و مراقبت از آن دارید. در این مقاله بنا داریم تا چندین روش نگهداری فایبر سمنت سایدینگ را برای اینکه خانه ای زیباتر داشته باشید معرفی می نمائیم.

روشهای نگهداری فایبر سمنت سایدینگ

از جمله روشهای نگهداری فایبر سمنت سایدینگ که می تواند خانه ای با نمای زیبا برای شما به ارمغان بیاورد به پنج روش به شرح ذیل اشاره می کنیم.
–         فایبر سمنت مصالح ساختمانی نوین با هزینه نگهداری پائین
–         بازدید مرتب درزها و شکافها و درز گیری کردن جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت
–         نگهداری و مراقبت از ناودانی ها و محلهای عبور آب
–         نظافت مرتب فایبر سمنت سایدینگ
–         رنگ آمیزی مجدد سایدینگ
حال به تشریح هر یک از موارد فوق به عنوان راههای نگهداری و افزایش دوام و ماندگاری فایبر سمنت سایدینگ می پردازیم.
فایبر سمنت سایدینگ

فایبر سمنت سایدینگ مصالحی با هزینه نگهداری اندک

فایبر سمنت سایدینگ مصالحی با هزینه نگهداری اندک، این جمله ای است که اکثر تولید کنندگان فایبر سمنت جهت تبلیغات و معرفی فایبر سمنت از آن استفاده می کنند. این مورد به خصوص در مقایسه فایبر سمنت با صفحات و تخته های چوبی بیشتر نمود می کند. بطور کلی این گفته تولید کنندگان صحیح است بطوریکه فایبر سمنت برد در مقایسه با صفحات چوبی رطوبت کمتری به خود جذب نموده و آسیب کمتری در مقابل ترک خوردگی و یا شکستگی از خود نشان می دهند. این ویژگی موجب پایداری و دوام فوق العاده فایبر سمنت سایدینگ گشته و باعث مقاومت زیاد فایبر سمنت برد در مقابل باد، باران، طوفان و تغییرات جوی می شود. همچنین صفحات فایبر سمنت در برابر آتش و حرارت مقاوم بوده و در مقابل حشرات موذی و موریانه نفوذ ناپذیر هستند. اما مقاومت بالای فایبر سمنت برد به معنی عدم نیاز به نگهداری و انجام تعمیرات و بازدیدهای دوره ای نیست.


درز بندی شکافهای فایبر سمنت سایدینگ

درزبندی شکافهای فایبر سمنت سایدینگ بطور منظم و در فواصل زمانی معین ضروری است. بازدید مرتب درزها و شکافهای موجود در سایدینگ و آب بندی کردن آنها جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل فایبر سمنت سایدینگ بسیار مهم است. صفحات فایبر سمنت در برابر رطوبت مقاوم هستند اما این به معنی این نیست که در برابر نفوذ آب، قطره های آب، قطرات شبنم و یا آب باران آسیب ناپذیر است. مجریان و نصابان نمای فایبر سمنت معمولا از چسبهای درزبندی و آب بندی نظیر سیلیکون جهت پوشش درزهای میان سایدینگ و سایر قسمتهای ساختمان مانند در و پنجره ها استفاده می نمایند. به عنوان نمونه شما می توانید چسبهای آب بندی را در اطراف درها و پنجره ها و سایر لبه های سایدینگ مشاهده نمائید. جهت اطمینان از عدم نفو‌ذ رطوبت به فایبر سمنت سایدینگ باید بطور مرتب درزها و شکافهای سایدینگ بررسی و آب بندی شوند. در صورت مواجه شدن با درز و شکاف با کمک چسب آب بندی سیلیکون اقدام به پوشاندن محل درز و صاف کردن چسب بر روی شکاف نمائید.


فایبر سمنت سایدینگ

نگهداری و مراقبت از مجرای عبور آب در فایبر سمنت سایدینگ

نگهداری و مراقبت از مجرای عبور آب در فایبر سمنت سایدینگ بسیار حائز اهمیت است. همانطور که می دانید بزرگترین دشمن سایدینگ خانه شما نفوذ آب به دیوارها و نمای خانه است. کاری که جهت جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل می توانید انجام دهید این است که ناودان ها و مجراهای هدایت آب به پائین و بیرون از سایدینگ را کنترل نمائید. کمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که محل عبور جریان آب ناودان ها را دو مرتبه در طول سال یکی قبل از شروع زمستان و دیگری قبل از بهار بازید نمائید. در این ایام ریزش برگ درختان و گلها و شکوفه ها موجب مسدود شدن راه عبور جریان آب در ناودانی ها می گردد. پس از باز کردن مسیر جریان آب از عبور آب به سمت پائین و خروج از ناودان اطمینان حاصل نمائید. همچنین بعد از وقوع طوفان و باد و باران شدید با بازدیداز ناودان ها از عدم شکستگی، کج شدن و عبور آب از آن جهت افزایش طول عمر فایبر سمنت سایدینگ اطمینان حاصل کنید.
نظافت منظم فایبر سمنت سایدینگ

نظافت منظم فایبر سمنت سایدینگ موجب نمای زیبای خانه می شود. انواع قارچها و کپک ها بر روی صفحات فایبر سمنت موجب وارد آمدن آسیب به رنگ سایدینگ شده و سلامت ساکنین خانه را به خطر می اندازد. به منظور داشتن نمای فایبر سمنت سایدینگ زیبا از شلنگ و نازلهای پر فشار آب بر روی آن استفاده نمائید. از قسمت بالای سایدینگ با فشار آب اقدام به شستشوی سایدینگ به سمت پائین نمائید و چنانچه لکه و یا چرکی بر روی سایدینگ وجود داشته که پاک نمی شود از شوینده استفاده نمائید. قبل از اقدام به شستشوی فایبر سمنت سایدینگ به توصیه های تولید کننده توجه نموده و توصیه می شود که سالی یکبار این کار را انجام دهید.

رنگ آمیزی مجدد فایبر سمنت سایدینگ

رنگ آمیزی مجدد فایبر سمنت سایدینگ بر خلاف سایر نماها مانند آلومینیوم و وینیل توصیه می شود. رنگ آمیزی مجدد نمای فایبر سمنت بین هر پنج تا پانزده سال توصیه می گردد و مقداری هزینه بر می باشد. بطور کلی طول عمر و دوام فایبر سمنت بستگی به نوع فایبر سمنت خریداری شده و کیفیت آن دارد. چنانچه اقدام به نصب فایبر سمنت رنگ شده نمائید معمولا تولید کننده به مدت پانزده سال کیفیت آنرا تضمین می کند. از طرفی انتخاب و نصب فایبر سمنت بدون رنگ موجب حق انتخاب شما در رنگ آمیزی شده ولی فاقد گارانتی است. در صورت اقدام به رنگ آمیزی مجدد و هنگام خرید رنگ توجه نمائید که رنگ با پایه اکریلیک و با کیفیت خریداری کنید.
با رعایت روشهای نگهداری فایبر سمنت سایدینگ دوام و طول عمر طولانی تا پنجاه سال و بیشتر برای آن به ارمغان بیاورید.    
بر چسب ها :