مزایای استفاده از فایبر سمنت برد در ساخت و ساز

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » مزایای استفاده از فایبر سمنت برد در ساخت و ساز
f1

فایبر سمنت

فایبر سمنت برد به عنوان یکی از مصالح ساختمانی نوین در سالهای اخیر موجب ایجاد ساز و کار جدید در صنعت ساختمان سازی شده است. فایبر سمنت برد با سیستم نصب متفاوت با مصالح ساختمانی قدیمی همانند آجر، گچ و … علاوه بر سرعت در اجرای پروژه دارای مزایای بسیار دیگری است. با توجه به ویژگیهای منحصر بفرد فایبر سمنت برد و مزایای بیشمار آن، استفاده از فایبر سمنت برد دارای کاربرد گسترده ای در صنعت ساختمان سازی یافته است. سمنت برد یا پانل سیمانی الیافدار متشکل از الیاف سلولزی، سیمان و مواد معدنی مانند سیلیس بوده لذا دارای خواص منحصر بفردی است که در سایر انواع مصالح ساختمانی دیده نمی شود. امروزه از فایبر سمنت برد در طرحها و اشکال مختلف در قسمتهای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. موارد کاربرد فایبر سمنت برد در سقف، کف، بام، دیوارهای داخلی و خارجی و نمای ساختمان را می توان بیان نمود. امروزه به روش استفاده از فایبر سمنت برد در ساختمان سازی روش ساخت و ساز خشک اطلاق می گردد. نامگذاری سیستم ساخت و ساز خشک بدین علت است که در نصب صفحات فایبر سمنت بر روی نما، دیوار، سقف، کف و غیره از مصالح قدیمی مانند آب، گچ، ملات، سیمان و غیره استفاده نمی گردد به عبارتی نصب فایبر سمنت توسط اسکت بندی فلزی و پیچ نمودن صفحات بر روی آن انجام می گیرد. به توجه به توضیحات فوق به بررسی مزایای استفاده از صفحات فایبر سمنت در ساخت و ساز و سیستم ساخت و ساز خشک به شرح ذیل می پردازیم.

فایبر سمنت برد

مزایای استفاده از فایبر سمنت در ساخت و ساز

مزایای استفاده از فایبر سمنت در ساخت و ساز و به عبارتی سیستم ساخت و ساز خشک ناشی از ویژگیهای صفحات سیمانی الیاف دار است. مزایای استفاده از صفحات سیمانی الیافدار در ساختمان به شرح ذیل عنوان می گردد:
–        وزن سبک صفحات سیمانی الیافدار موجب کاهش وزن کلی ساختمان و در نتیجه مقاومت بیشتر سازه در برابر نیروهای بیرونی وارده از جمله زلزله می شود. در ساختمانهای سنتی وزن زیاد سازه موجب ریزش آوار و مقاومت کمتر در برابر زلزله، باد و طوفان می شود.
–        زیرسازی فلزی صفحات فایبر سمنت موجب ایجاد استحکام در اسکلت سازه شده و نقش موثری در تحمل نیروهای وارده بر سازه را ایفا می کند.
–        در سیستم ساخت و ساز خشک نیازی به استفاده از آب، گچ، میلگرد، آجر، بلوک سیمانی، خاک، شن و ماسه و … نبوده از اینرو علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب کاهش هزینه های ساخت و ساز و پرتی حاصل از مصالح ساختمانی می شود.
–        افزایش سرعت اجرای پروژه ناشی از سرعت بالای نصب نسبت به ساخت و ساز سنتی و نیاز به تعداد افراد کمتر جهت اجرای پروژه در مقایسه با ساخت و ساز سنتی.
–        سرعت اجرای بالای پروژه موجب اتمام پروژه در مدت زمان کمتر و در نتیجه کاهش زمان خواب سرمایه می شود.
–        امکان اجرای سیستم عایق بندی صوتی و حرارتی در دیوار، سقف و نمای فایبر سمنت برد بطور کامل و منطبق بر استانداردهای بند نوزدهم قانون و مقررات ملی ساختمان و همچنین برخورداری از محیط آرام و دلنشین و صرفه جویی در مصرف انرژی.
–        در سیستم ساخت و ساز خشک از فضای خالی میان صفحات فایبر سمنت برد و لایه زیرین می توان جهت عبور تاسیسات مکانیکی، شبکه خطوط برق، تهویه مطبوع و لوله های آب استفاده نمود.
–        در صورت بروز مشکل در تاسیسات و یا شبکه برق و تهویه مطبوع امکان تعمیر و رفع مشکل در کوتاهترین زمان ممکن و بدون نیاز به مصالح سنتی وجود دارد. همچنین ترمیم دیوار و یا سقف کاذب فایبر سمنت برد در اسرع وقت صورت می پذیرد.

فایبر سمنت برد

دیگر مزایای استفاده از فایبر سمنت در ساخت و ساز

از دیگر مزایای استفاده از فایبر سمنت در ساخت و ساز خشک در مقایسه با سیستم های ساخت و ساز سنتی موارد ذیل را می توان نام برد:
– در ساخت و ساز خشک بدلیل عدم استفاده از مصالح سنتی و آب در حین اجرای کار، نیازی به تمیز کاری و نظافت محیط نبوده و کاهش چشمگیری در حجم نخاله های ساختمانی مشاهده می گردد.
– فایبر سمنت برد یکی از مصالح ساختمانی نوین بشمار می رود که بطور صنعتی تولید می گردد لذا کیفیت تولید یکنواختی داشته از طرفی فاقد مشکلات مصالح سنتی مانند رطوبت پذیری و کیفیت متغیر است.
– ضخامت دیوارها، سقف و کف در سیستم ساخت و ساز خشک کمتر از روش سنتی است از اینرو بر فضای مفید ساختمان افزوده می شود.
– دیوار فایبر سمنت برد به عنوان زیرسازی محیط های مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی بکار می رود. با توجه به روش نصب صفحات سیمانی الیاف دار سطح دیوار تراز بندی بوده لذا در مواقع کاشی و سرامیک کاری نیازی به ترازبندی سطح زیرین نمی باشد.
– در سیستم ساخت و ساز خشک مدت زمان انتظار ناشی از نازک کاری ساختمان جهت خشک شدن رطوبت قبل از رنگ آمیزی حذف می گردد.
– صفحات سیمانی الیاف دار مقاوم در برابر رطوبت بوده لذا جهت استفاده در سقف و دیوار محیط های مرطوب مانند حمام، آشپزخانه، استخر و سرویس بهداشتی مصالح ایده آلی محسوب می شود.

فایبر سمنت برد

کاربرد فایبر سمنت در ساخت و ساز

کاربرد فایبر سمنت در ساخت و ساز از تنوع بالایی برخوردار است. انواع صفحات سیمانی الیافدار ساده، شیاردار، طرح چوب، طرح چرم، نواری و الواری و تایل در ضخامتهای مختلف از ۶ میلیمتر به بالا تولید و عرضه می گردد. فایبر سمنت برد با توجه به ابعاد، طرح و ضخامت آن در بخشهای مختلف ساختمان مانند سقف کاذب، کف، بام، دیوارهای داخلی و خارجی و نما بکار رفته و از تنوع رنگ برخوردار می باشد. صفحات سیمانی الیافدار در انواع داخلی و خارجی در بازار در دسترس است. از انواع خارجی فایبر سمنت برد می توان به نمونه های تایلندی آن اشاره نمود که در طرحهای چوب، چرم و دکوراتیو تولید و در قسمتهای مختلف از جمله نمای ساختمانهای ویلایی مدرن، سقف های دکوراتیو و دیوارهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین صفحات سیمانی الیافدار ساده در قسمتهای سقف،‌کف و دیوارهای داخلی جهت زیرسازی که معمولا با پوشش نهایی دیگری پوشانده می شود بکار می رود.          

بر چسب ها :