مراحل و چگونگی نصب صفحات فایبر سمنت درای وال

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » مراحل و چگونگی نصب صفحات فایبر سمنت درای وال
nd1

نصب درای وال

نصب درای وال

نصب درای وال بر روی سقف و دیوارها مرحله مهمی در اتمام ساخت اتاق و فضای داخلی ساختمان است. امروزه با توجه به مزایای بیشمار سیستم ساخت و ساز خشک، استفاده از درای وال با استقبال خوبی مواجه شده و پیمانکاران بسیاری در پروژه های ساخت و ساز خود از سیستم ساخت و ساز خشک و نصب درای وال استفاده می نمایند. سرعت در اجرای کار، کاهش هزینه ناشی از نیروی کار کمتر، سرعت اجرا و عدم نیاز به مصالح ساختمانی سنتی، خواب سرمایه کم با توجه به مدت زمان اجرای پروژه، عایق بندی کامل و مطلوب، وزن سبک و کاهش وزن کلی سازه، آسیب پذیری کمتر نسبت به نیروهای خارجی وارد بر ساختمان با توجه به کاهش وزن کلی سازه، استحکام و دوام فوق العاده، مقاومت در برابر آتش و رطوبت پاره ای از مزایای بیشمار نصب درای وال در سازه و استفاده از سیستم ساخت و ساز خشک می باشند. جهت نصب شما نیاز به برخی وسایل و یک جفت دست اضافی برای اتمام پروژه دارید.

ابزار مورد نیاز برای نصب درای وال

از جمله ابزار مورد نیاز برای نصب درای وال می توان به وسایل ذیل اشاره نمود.

 • صفحات درای وال به اندازه محاسبه شده
 • پیچ های صفحات درای وال
 • زاویه های تقویت کننده
 • چسب ساختمانی مناسب
 • چاقوی مخصوص درای وال
 • وسیله حمل صفحات فایبر سمنت
 • تراز بندی درای وال
 • دستگاه دریل
 • تکیه گاه درای وال تی شکل
 • بالابر درای وال
 • وسیله اندازه گیری ابعاد

پروژه نصب درای وال یک پروژه با سختی کار متوسط بوده و به عنوان یک کار پاره وقت قابل انجام است.

پیچ های نصب درای وال

پیچ های نصب درای وال نسبت به سیم ها و مفتول ها ارجحیت دارند. با استفاده از مته مخصوص بر روی دریل می توانید محل آنها را بر روی اسکلت مشخص نمائید. توجه داشته باشید که محل پیچ ها را عمیق سوراخ نکنید. بر روی اسکلت چوبی از پیچ های درای وال شیاردار درشت و جهت اسکلت فلزی از پیچ های درای وال شیاردار ریز استفاده نمائید. معمولا برای نصب درای وال با ضخامت ۲/۱ اینچ از پیچ های درال وال با طول ۱ و ۸/۵ اینچ و برای نصب درای وال با ضخامت ۸/۵ اینچ از پیچ درای وال با ضخامت ۲ اینچ استفاده می گردد. بر روی دیوارها صفحات فایبر سمنت به فاصله ۱۶ اینچ از یکدیگر و برای نصب صفحات فایبر سمنت سقف به فاصله ۱۲ اینچ از یکدیگر بر روی اسکلت پیچ می شوند.

نحوه نصب درای وال

نصب درای وال
نحوه نصب درای وال با توجه به محل و موقعیت آن متفاوت اسست. به عنوان مثال اگر شما در زیرزمین اقدام به نصب دیوار می نمائید نیاز به تسمه زنی به دیوارهای اطراف جهت ساخت یا اسکلت برای نصب صفحات فایبر سمنت دارید. همچنین قبل از اتمام و تکمیل کار فضای خالی میان دیوار را با انواع عایق های مناسب پر کنید. برای نصب درای وال بر روی سقف و پیچ نمودن صفحات صفحات فایبر سمنت بر روی آن نیاز به اسکلت تی شکل دارید. بر روی یک تکه چوب تکه چوبی دیگر را به شکل تی متصل نمائید. شما می توانید از این اشکال جهت نگهداری صفحات فایبر سمنت حین پیچ نمودن آنها به اسکلت فلزی استفاده نمائید. همچنین می توانید از یک بالا برنده درای وال جهت سهولت در کار استفاده نمائید.

برآورد تعداد متریال مورد نیاز در نصب درای وال: ابتدا ابعاد دیوار و سقف مورد نیاز جهت پوشانیده شدن با درای وال را اندازه گیری نمائید. سپس مساحت هر سطح مورد نظر را محاسبه و در نهایت کل سطوح برآورد نمائید. در مرحله بعد مساحت کل موورد نظر بدست آمده را بر مساحت یکی از صفحات فایبر سمنت تقسیم نموده، عدد بدست آمده تعداد صفحات مورد نیاز را به شما نشان می دهد. این نکته را در نظر بگیرید که همیشه ۵ درصد مساحت کل بدست آمده را جهت پرتی و ضایعات بیشتر برآورد کنید. بطور تقریبی برای هر ۱۰۰ فوت مربع مساحت نیاز به ۱۰۰ عدد پیچ فایبر سمنت دارید.

برش دادن صفحات در نصب درای وال: ابتدا محل های برش صفحات فایبر سمنت را بوسیله اندازه گیری و نشان گذاری بر روی لبه های آنها مشخص نمائید. سپس صفحات را بر روی دیوار تکیه داده و بوسیله چاقوی مخصوص بر روی صفحات خط بکشید. بر روی محل خط کشی شده فشار وارد آورده تا صفحه از محل مورد نظر شکسته شود. در مرحله بعد با بکار بردن چاقو و از پشت محل خط کشی و صفحه شروع به بریدن کنید. پس از جداسازی قطعات اقدام به صیقلی نمودن سطح برش نمائید.

نصب درای وال سقف: ابتدا بررسی کنید که تیرها تراز بندی شده و هم سطح باشند. در غیر اینصورت بوسیله تخته های عمودی آنها را به هم متصل نموده و هر جایی که لازم است آنها را صاف و هموار نمائید. سقف را اندازه گیری نموده و در تسمه ها را جایگذاری کنید. دقت نمائید که اسکلت به فاصله یک چهارم اینچ از گوشه ها فاصله داشته باشد. از چسب برای اتصال اولین پنل به تیرها استفاده نمائید. صفحات را با کمک تیرک تی شکل و یا بالا بر درای وال نگهدارید. از مرکز صفحه شروع به سوراخ کاری و پیچ نمودن آن به اسکلت زیرین و در فواصل ۱۲ اینچ نمائید. پیچ ها از لبه های باید حداقل ۰.۵ اینچ فاصله داشته باشند. صفحات بعدی را به همین ترتیب ادامه می دهیم. این نکته را در نظر بگیرید که همیشه ابتدا سقف را تمام و سپس شروع به نصب درای وال دیوار نمائید.

اتصال صفحات در نصب درای وال: ابتدا موقعیت قرارگیری اسکلت را بر روی دیوار مشخص نمائید. دیوار را اندازه گیری نموده و موقعیت صفحات درای وال بر روی اسکلت زیرسازی را تعیین کنید. صفحات به اندازه ۴/۱ اینچ از زوایا فاصله داشته باشند. صفحات به صورت افقی نصب شوند. از گوشه بالایی صفحه و به فواصل ۱۶ اینچ شروع به پیچ نمودن صفحات نمائید. هنگان نصب درای وال دیوار فاصله ۲/۱ اینچ پیچ نمودن تا لبه های صفحات را رعایت نمائید. همچنین میان صفحه پائینی درای وال و سطح کف حدود ۰.۵ اینچ فاصله باید باشد بطوریکه می توانید جهت اندازه گیری دقیق یک صفحه فایبر سمنت را بر روی زمین قرار داده و بر طبق آن اندازه گیری نمائید. مقادیر اضافی صفحات در گوشه ها و زوایا را برش دهید.

بر چسب ها :