بایدها و نبایدها در نصب فایبر سمنت برد

صفحه نخست » مقالات » صنعت ساختمان سازی » بایدها و نبایدها در نصب فایبر سمنت برد
cementwallco409

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد به عنوان یکی از مصالح ساختمانی نوین دارای مزایای بیشماری است که موجب گسترش دامنه کاربرد آن و استفاده در صنایع مختلف گردیده است. صفحات فایبر سمنت در برابر آب و آتش مقاومت زیادی داشته و جهت عایق بندی ساختمان بکار می روند. نصب فایبر سمنت برد موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های ناشی از حامل های انرژی می شود. همچنین با سهولت اجرا و نصب سریع موجب اتمام پروژه در مدت زمان کمتر و جلوگیری از خواب سرمایه و کاهش هزینه ها می شود. نصب فایبر سمنت برد به علت وزن کم موجب کاهش وزن کلی ساختمان می شود. این نکته زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم وزن زیاد ساختمان موجب مقاومت کمتر در برابر زلزله و نیروهای طبیعی و ریزش آوار می شود در صورتیکه وزن کم سازه بر اثر بکار بردن و نصب فایبر سمنت برد موجب مقاومت بیشتر ساختمان در برابر نیروهای خارجی وارد بر ساختمان می گردد. نصب فایبر سمنت برد اگر چه سریع و آسان بوده و لیکن جهت نصب باید به نکات مهمی توجه نمود تا حداکثر بهره وری و عملکرد ممکن حاصل شود. در اینجا به نکات مهمی که باید و یا نباید در نصب فایبر سمنت برد بکار برد اشاره می نمائیم.

بایدها در نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

بایدها در نصب فایبر سمنت برد به موارد ذیل تقسیم می گردد:

 • قبل از شروع نصب: دستور العمل نصب فایبر سمنت برد به همراه کدهای ساختمانی کاربردی را بطور کامل و دقیق مطالعه نمائید. لوازم و تجهیزات ایمنی مناسب مانند کلاه ایمنی، دستکش مقاوم در برابر اجسام تیز و برنده، عینک محافظ و ماسک تنفسی را به همراه داشته باشید.
 • انبار کردن و حمل نقل: صفحات فایبر سمنت بر روی یک سطح تمیز، مسطح و بالاتر از کف زمین قرار گیرد، بطوریکه هیچ نیرو و فشار خارجی بر آن وارد نشود. همچنین صفحات فایبر سمنت برد را بر روی طول دراز آن حمل نمائید.
 • مسطح سازی: دقت نمائید که هنگام نصب فایبر سمنت برد، صفحات به اندازه یک چهارم اینچ با کف سطح افقی فاصله داشته باشند. همچنین دقت داشته باشید که کف مورد استفاده هیچ واکنش منفی با فایبر سمنت برد نداشته و مستحکم و مسطح باشد.
 • پوشش و رویه: از پوشش سایدینگ عمودی و افقی با توجه به ساختار چارچوب استفاده نمائید. در بالای دیوار با پوشش فایبر سمنت برد از لبه استفاده نمائید. همینطور در بالای چارچوب در و پنجره ها از فریم و لبه محافظ جهت حفاظت از باران و رطوبت استفاده نمائید.
 • اتصال دهنده ها: از پیچ های استانلس استیل و یا گالوانیزه دولایه جهت اتصال صفحات فایبر سمنت برد استفاده نمائید.
 • فاصله از لبه ها: هنگام نصب فایبر سمنت برد دقت نمائید که حداقل ۱ تا ۲ اینچ فاصله میان صفحات فایبر سمنت برد تا انتهای دیوار و سقف فاصله وجود داشته باشد. حداقل یک هشتم اینچ فاصله میان صفحات فایبر سمنت و لبه های در و پنجره فاصله در نظر بگیرید.
 • برش فایبر سمنت برد: از ابزارهای مناسب و حفاظتی شخصی استفاده نمائید. برای برش دادن صفحات فایبر سمنت، تیغه الماس دو لبه مخصوص فایبر سمنت را بکار برید. هنگام برش صفحات فایبر سمنت تیغه را به سمت پائین نگه دارید. قبل از نصب فایبر سمنت برد یا برش صفحات فایبر سمنت نسبت به پاک سازی و تمیز نمودن مابین صفحات فایبر سمنت از فوم حفاظتی اقدام نمائید.
 • محل اتصال صفحات فایبر سمنت: دقت نمائید که محل اتصال صفحات فایبر سمنت بتونه کاری شود. همچنین هنگام نصب فایبر سمنت برد تمام صفحات به یکدیگر متصل باشند و فاصله میان آنها وجود نداشته باشد.
 • پیچ کردن فایبر سمنت برد: پیچ های فایبر سمنت به اندازه حداقل یک و ۴/۱ اینچ باید در چارچوب فرو رود. با توجه به نوع و جنس اسکلت زیرسازی از پیچ مخصوص آن استفاده نمائید. سطح پیچ فایبر سمنت باید به قدری داخل چارچوب فرو رود که انتهای آن با سطح چارچوب مماس گردد. هنگام نصب فایبر سمنت برد پیچ ها باید به فاصله یک اینچ پائین تر از لبه صفحات فایبر سمنت پیچ شوند.
 • رنگ آمیزی و بتونه کاری: از لاتکس ۱۰۰ درصد اکریلیک با کیفیت بالا استفاده نمائید. از بتونه رنگی یا با قابلیت رنگ کردن با کیفیت بالا و سازگار با فایبر سمنت استفاده نمائید. از بتونه کاری کلیه درزها و شکافها، اطراف در و پنجره و مسیرهای ناودانی و راه عبور آب اطمینان حاصل نمائید.

نبایدها در نصب فایبر سمنت برد

نصب فایبر سمنت برد

نبایدها در نصب فایبر سمنت برد بر مواردی دلالت دارد که هنگام نصب فایبر سمنت باید جهت عدم بکارگیری مورد توجه قرار گرفته شود. نبایدهای فایبر سمنت برد به شرح ذیل تشریح می گردند:

 • قبل از شروع نصب: قبل از شروع به نصب فایبر سمنت از محصولات و برندهایی که در مورد آنها اطلاعات کافی ندارید استفاده نکنید.
 • انبار کردن و حمل نقل: صفحات فایبر سمنت مرطوب را هرگز بکار نبرید.
 • مسطح سازی: دقت نمائید از موادی که دارای پوشش آلومینیومی و یا فلزی نیستند استفاده نکنید. همچنین بتونه مناسب برای مسطح سازی بکار برید.
 • پوشش و رویه: هرگز صفحات فایبر سمنت برد را بر روی اسکتهای زیرسازی که کمتر از یک اینچ ضخامت دارند نصب نکنید.
 • اتصال دهنده ها: هرگز هنگام نصب فایبر سمنت برد از پیچ های دی مانند، قلاب و یا چسب استفاده نکنید.
 • فاصله از لبه ها: هرگز فایبر سمنت برد را بر روی سطوحی که بطور مستقیم با آب در تماس هستند نصب نکنید.
 • برش فایبر سمنت برد: هنگام برش صفحات فایبر سمنت از وسایل برش مخصوص استفاده کرده و هرگز صفحات را با قیچی برش ندهید.
 • محل اتصال صفحات فایبر سمنت: دقت نمائید که صفحات فایبر سمنت با یکدیگر فاصله نداشته و از مواد آلومینیومی و یا فلزی با فایبر سمنت بطور توام استفاده نکنید.
 • پیچ کردن فایبر سمنت برد: هرگز از سیم و یا مفتول استفاده نکنید.
 • رنگ آمیزی و بتونه کاری: در رنگ آمیزی و بتونه کاری هنگام نصب فایبر سمنت برد دقت نمائید که از رنگ و یا بتونه بر پایه روغنی استفاده نکنید. همچنین سطح پائین فایبر سمنت افقی بر روی زمین را بتونه کاری نکنید.
بر چسب ها :